Priemysel a energetika vyprodukovali vlani viac škodlivých emisií.

1. Sep. 2016

Slovenský priemysel a energetika vyprodukovali vlani viac škodlivých emisií v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vyplýva to z prehľadu odovzdaných emisných kvót, ktorý zverejnil vnútroštátny správca, spoločnosť ICZ Slovakia. Spoločnosť informovala, že celkový objem emitovaných emisií za rok 2013 je 21.829.374. Ide pritom o údaje za 140 prevádzok.

 

Rok predtým producenti vypustili do ovzdušia 20.987.290 ton emisií. Nárast predstavuje takmer štyri percentá. Ministerstvo životného prostredia vysvetlilo, že nárast je spôsobený viacerými faktormi. Od vlaňajška platí tretie obchodovateľné obdobie EU ETS (2013-2020).

 

Zmenené pravidlá podľa hovorcu envirorezortu Maroša Stana zvýšili emitované emisie skleníkových plynov dokonca približne o päť percent. Takýto nárast však bol kompenzovaný najmä vyradením viacerých menších prevádzok zo schémy obchodovania.

 

„Hlavnými zmenami sú jednotné harmonizované pravidlá bezodplatného prideľovania emisných kvót platné v celej EÚ, obchodovanie formou aukcie a pridanie nových odvetví ako napríklad výroba hliníka a amoniaku a tiež pridanie plynov ako oxid dusný alebo perfluorované uhľovodíky,“ vysvetlil Stano.

 

Švajčiarske vyšetrovanie nepomohlo. Prokuratúra nenašla úradníka obohacujúceho sa v kauze emisií

V rámci celej EU ETS, ktorá zahŕňa okrem 28 členských štátov EÚ aj Island, Nórsko a Lichtenštajnsko, celkové emisie klesli o tri percentá v porovnaní s rokom 2012, informoval envirorezort.

 

Zmena systému obchodovania v sektoroch ETS podľa Pavla Širokého z Greenpeace Slovensko priniesla výrazný pokles alokovaných emisných kvót. To sú emisie, za ktoré firmy nemusia platiť. Kým v roku 2013 bolo alokovaných na Slovensku 33.487.382 emisných kvót, vlani už len 16.385.268.

 

„Má sa tým zabrániť čo najviac nadalokáciám a motivovať firmy k znižovaniu emisií,“ uviedol Široký. Najväčším producentom emisií na Slovensku bol aj vlani U.S. Steel Košice, ktorý odovzdal celkom 8.397.752 emisných povoleniek (pokles takmer o päť percent).

 

Slovenské elektrárne sú druhý najväčší znečisťovateľ

Oceliarsky gigant patrí medzi 20 najväčších znečisťovateľov v EÚ. Vlani podľa Širokého nedostal takmer dvojmiliónové nadalokácie, ktoré by si mohol preniesť do ďalšieho obdobia, alebo predať. Musel tak nakúpiť emisné povolenky za takmer dva milióny eur.

 

„Stále však majú 76,4 percenta svojich emisií zadarmo,“ poukazuje aktivista. Druhým najväčším znečisťovateľom sú Slovenské elektrárne. Ich dva závody v Novákoch a Vojanoch vypustili vlani 2,675 miliónov ton emisií, čo predstavuje osempercentný pokles.

 

Široký uviedol, že novácka elektráreň patrí medzi 10 najšpinavších elektrární v EÚ. Energetický sektor bol novým systémom obchodovania najviac ovplyvnený a musí prakticky za všetky svoje emisie platiť.

 

Kde sa dýcha najhoršie? Na týchto miestach znečistenie ovzdušia najviac zabíja

„V predchádzajúcom období dostával, bohužiaľ, aj tento sektor výrazné nadalokácie, čo neviedlo k motivácii znižovať emisie CO2, alebo boli paradoxne zatvárané paroplynové elektrárne, ktoré majú emisie nižšie ako uhoľné elektrárne," domnieva sa Široký.

 

Ako na tom bolo Slovensko celkovo s produkciou skleníkových plynov za rok 2013, nie je zatiaľ jasné. Do vyššie uvedených čísiel nie je zarátaný vplyv dopravy a poľnohospodárstva. Minister životného prostredia Peter Žiga v apríli v správe predloženej vláde konštatoval, že v roku 2012 klesli u nás emisie medziročne o 4,4 percenta.

 

Slovensko sa tak dostalo na úroveň –41,4 percenta emisií od roku 1990. Európska komisia pritom navrhuje záväzok znížiť emisie do roku 2030 o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. „Tento cieľ už Slovensko dosiahlo,“ doplnil Pavol Široký z Greenpeace Slovensko.

 

Novinky

1. Sep. 2016

CHÉMIA A ŽIVOTNÉ PROSTREDIE: POMOC ČI PREKÁŽKA?

1. Sep. 2016

Kríza životného prostredia.

PRE PARTNEROV

SK EN

 

© 2018 - ALL RIGHTS RESERVED - DESIGNED BY PROMOMEDIA

ECCLEAN, s.r.o.

 

Martina Rázusa 13,

984 01 Lučenec

Slovensko

Certifikáty

+421 (0)47 38 123 03

Obchodné podmienky

Alternatívne riešenie sporov

Odstúpenie od zmluvy

Ochrana osobných údajov